Ekonomi

Çin’de 5G teknolojisinin yarattığı ekonomik değer 1,86 trilyon yuan’a ulaşacak

Çin Devlet Konseyi Ofisi tarafından düzenlenen basın toplantısında, Çin’de doğrudan 5G sayesinde gerçekleştirilen ekonomik değerin 2023 yılında 1,86 trilyon yuana ulaşmasının beklendiği belirtildi. Verilere göre 5G sayısının 2023 yılında 1,86 trilyon yuan’a ulaşmasının beklendiği belirtildi. Çin’deki abonelikler 2023 sonu itibarıyla 805 milyona ulaştı. 5G’nin doğrudan ekonomik değerinin 2022’ye kıyasla yüzde 29 artışla 1,86 trilyon yuan’a ulaşması bekleniyor.

CGTN TÜRK’ün haberine göre; Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı tarafından açıklanan resmi bilgiye göre, Çin’in 5G ağının yapım çalışmalarına her an ve hızla devam ettiği, mevcut 5G baz istasyonu sayısının Kasım sonu itibarıyla 3,28 milyonu aştığı görülüyor. geçen sene. Bakanlığın açıklamasına göre ülkedeki toplam taşınabilir telefon baz istasyonu sayısının yüzde 28,5’ini oluşturuyor.

Çin ayrıca 2023 yılında 5G endüstrisini derinleştirmek için yeni bir plan hayata geçirdi. Buna göre Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı, endüstriyel internetin geliştirilmesi bölümünde 11 temel eylem ve 54 özel önlemin yer aldığı bir çalışma planı yayınladı. Çalışma planı, “5G+Endüstriyel İnternet”in entegrasyonunu, inovasyonunu ve gelişimini teşvik edecek ve geliştirme yönetim platformunu kolaylaştıracak “5G+Endüstriyel İnternet” 512 projesinin yükseltilmiş bir versiyonunu formüle etmeyi ve uygulamayı öneriyor.

Plana göre en az 3 bin işletmenin fabrikası 5G teknolojisine uyarlanacak ve 5G sektörüne üretim yapan en az 300 fabrika kurulacak. Plan aynı zamanda işletmeleri ve bulut platformu kaynaklarını birbirine bağlamak ve 3 binden fazla işletmeye hizmet vermek için China Telecom, China Mobile ve China Unicom’un dış ağlarının yüksek kalitede geliştirilmesini teşvik etmeyi de amaçlıyor.

Forex Haber Merkezi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu