Ekonomi

Meclis olağanüstü toplandı

Genel Kurul’da, CHP’nin TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş’un yaptığı toplantı çağrısı üzerine, CHP’nin yeterli sayıda imzayla muhteşem toplantı talebinin ardından bugün saat 15.00’te milletvekilleri huzuruna çıkacak. Genel Kurulun açılışından sonra müzakerelerin başlayabilmesi için en az 200 toplantı nisabı aranacaktır.

Toplantı yeter sayısı sağlanırsa müzakerelere başlanır. Görüşmelerde CHP’nin “KDV ve ÖTV oranlarındaki artış ile temel ihtiyaç maddelerindeki fiyatlara yapılan zamların yol açtığı sorunlara çözüm bulmak üzere genel kurul yapılması” önerisi masaya yatırılacak. Öneri üzerine siyasi parti kümeleri görüşlerini dile getirecek. Müzakereler sonunda genel kurulun açılıp açılmayacağına oylamayla karar verilecek.

“Yeterli sayı” aranacak”

Genel Kurulun açılışından sonra müzakerelerin başlayabilmesi için en az 200 toplantı nisabı aranacaktır. Toplantı yeter sayısı sağlanırsa müzakerelere başlanır.

CHP’li görüşmede, “Temel ihtiyaç maddelerinde KDV ve ÖTV oranlarındaki artış ile fiyatlardaki artıştan kaynaklanan sorunlara çözüm bulmak amacıyla genel kurul toplantısı yapmak.” teklif değerlendirilecektir.

Öneri üzerine siyasi parti kümeleri görüşlerini dile getirecek.

Müzakereler sonunda genel kurulun açılıp açılmayacağına oylamayla karar verilecek. Yapılacak oylamada, oy kullananların salt çoğunluğu (151’den az olmamak üzere) sağlanırsa genel kurul açılır.

Genel kurul toplantı günü Danışma Kurulu tarafından özel gündem olarak belirlenir. Genel kurul için iki günden az ve yedi günden fazla olmamak üzere bir gün belirlenir.

Genel Kurul’un açılışından sonra toplantı yeter sayısı sağlanamazsa olağanüstü toplantı çağrısı düşer.

Cumhuriyet Halk Partisi, Meclis’in ekonomideki gelişmeleri ve son zamları tartışması gerektiğini belirterek harika bir toplantı için başvurdu.

Meclis Başkanı Numan Kurtulmuş, başvurunun yeterli sayıda milletvekilinin imzasıyla yapıldığı gerekçesiyle davete olumlu yanıt verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu